(F)failed(M)marketingová(K)kampaň

Autor: Timotej Michalko | 7.4.2013 o 1:49 | (upravené 7.4.2013 o 2:17) Karma článku: 7,81 | Prečítané:  1950x

Tak som tu a píšem svoj historicky prvý blog. To, že je môj prvý a píšem ho až teraz už o ňom samotnom niečo vypovedá. Keď som sa dozvedel, že máme napísať blog o našej alma mater nevedel som celkom presne čo sa tým ma docieliť, ale celkom iste si pamätám ako ma napadla špinavá myšlienka - samozrejme o našej škole. A tak, keď už som tu za klávesnicou píšuc tento blog a spomínam na svoje prvé vnuknutia, bude tento text písaný z perspektívy mladého človeka s reálnym pohľadom na svet.

 

1. „Špinavé myšlienky" - Špinavé ako sa to vezme. Lebo čo je vlastne úbohé, alebo zvrátené keď tak je nastavený celý systém? Vonku sa nám už pomaly otepľuje a vyzerá to, že aj na Slovensko konečne zavíta jar. Slovenské univerzity majú ale vlastný čas a možno aj preto máme akademický a kalendárny rok. Nie, že by som sa vás snažil nenápadne odlákať od dôležitého hovorením o počasí (kto by sa už len zmohol na také nepekné praktiky, sťa by klamlivá reklama). K prekvapeniu to má aj súvis. Pre slovenské VŠ totižto teraz nastala pomyselná jeseň, čas zberu. Nastal mesiac kedy sa nejeden balík peňazí ehm stredoškolák rozhoduje kam si zloží tašku na ďalších 5 rokov. Naša alma mater k tomu využíva rôzne zbrane, okrem tých, ktoré majú skutočnú relevanciu. A tak v tomto období spolu s jarnou prírodou ožívajú aj univerzity. Ako sa to prejavuje? Nenápadne objavovanie sa rebríčkov spred dvoch rokov o žiadanosti absolventov. Áno nie sme už síce 7. ako tomu bolo v 2010 ale stále sme v top 10. Great! To je to čo mi behá po mysli počas tých prednášok, ktorých obsah mi bude v budúcnosti platný ako hadovi nohy. Je ale jedno nad čím premýšľam ja študent predsa som len jedným zúbkom v ozubenej mašinérii veľkých kovových monštier menom školstvo, ktoré je kompletne postavené na hlavu. Nečudoval by som sa preto, keby je aj tento blog akousi formou zaspamovania slovenských blogov mindless článkami o škole a o jej produktoch. Moc premýšľam. Vidieť, že ma tie školy za tie roky nič nenaučili! Imidž je predsa nadovšetko a ak neveríte choďte sa spýtať Cyrila a Metoda von pred školu, tí dvaja vám o dobrom imidži školy určite budú mať čo povedať.

2. Škola -  Ráno u mňa vyzerá ako rozhovor anjela s čertom a medzi nimi je moja hlava. Ibaže, teraz je čert ten čo má racionálne argumenty a anjel, ten ktorý hovorí o nejakých presvedčeniach, o niečom čo by som mal. V skratke to vyzerá asi takto. Ísť či neisť na prednášku? Čert: „Nechoď. Strácaš čas, nič čo si sám nedokážeš prečítať v knihe sa tam nedozvieš, pridaná hodnota nula bodov, interaktivita nula bodov, aktuálnosť o ktorej sa dá pochybovať." Anjel: „Mal by si na tu prednášku ísť, nevadí že tam absolútne zabíjaš svoj čas, ale väčšina tvojich spolužiakov tam je a preto by si mal aj ty." A tak kráčam do školy, vchádzam do budovy a vidím obrazovky, kde bežia fotky ako dekanka odovzdáva cenu za to a to a ako rektor zas za ono a hento a ja len premýšľam či náhodou nežijem v matrixe. To sú bohužiaľ fakty, ktoré sa v tabuľkách dajú len ťažko vyčítať. Ale potom sú tu pedagógovia so zápalom pre svoj odbor, odhodlaním pomôcť a nasmerovať študenta pokojne aj o dvanástej v noci a v pyžame. Verím, že takí (slabší aj lepší profesori) boli aj na tvojej škole J Prídete medzi svojich spolužiakov a vidíte, že skoro  každý jeden pracuje na niečom konkrétnom, myslím tým konkrétne praktické outputy. Vidíte ako si na chodbe niekto číta váš článok z univerzitných novín a vás naraz pochytí pocit užitočnosti, prospešnosti a možno aj nejakej nádejnej naivnej perspektívy. A tieto noviny potom vyhrajú Štúrovo pero za najlepšie akademické periodikum na Slovensku a vy cítite hrdosť. Preložíte odborný text pre vzdelávacie účely školy a cítite sa ako jej súčasť. Ale nie súčasťou školy. Súčasťou ľudí, študentov, kolegov a tých, ktorí naozaj na niečom pracujú a tvoria tak túto mladú školu. Večer počúvate fakultné rádio a cítite, že škola naozaj žije, že jej študenti pracujú.  To sú fakty a to je aj ukážka imidžu, nenútená, skromná a hlavne pravdivá.

3. Ľudia - Nebudem tu písať akí sú na škole všetci super. Nie sú. Tak ako na tej tvojej tak aj na tej mojej. Myslím, ale že to je problém, ktorý sa všeobecne týka všetkých vysokých škôl na Slovensku. Kvalita ide na úkor kvantity to je bohužiaľ fakt. Popravde som si pred nastúpením myslel, že vysoká škola znamená mladí kriticky rozmýšľajúci ľudia. Zmýlil som sa. Nepochybne mi dáte za pravdu, že aj na vašich školách boli študenti, ja im hovorím duchovia, ktorí blúdia chodbami a len si odbíjajú to čo musia. V podstate zo školy využívajú len podlahu, steny, okná, bufet a WC. Ľudia to je to čo tvorí celú školu. Žiadna škola nie je tak zlá, aby študentovi, čo má záujem o svoje napredovanie a vzdelanie nedala príležitosti, kontakty a rady. To aká je škola zlá závisí len od študenta a ak povie, že je zlá hovorí v podstate len to, že nevie alebo nechce využiť príležitosti, ktoré mu ponúka.(Nehovorím, že je to tak vo všetkých prípadoch)Tak ako aj v skutočnom živote aj v škole je to nakoniec len o mne, o tebe a o vás samotných. Je pravdou, že poniektorí študujeme 5 rokov to, čo sa na západe učí postgraduálne, ale je to jediná škola čo niečo takéto vyučuje na Slovensku a to je tiež fakt. A nikde nie je napísané, že sa nemôže človek popri vysokej škole vzdelávať a učiť niečo iné ako mu ponúka škola.

 

Takže ty, mladý končiaci stredoškolák, ktorému je tento blog pravdepodobne mierený. Nie sme top škola, niektoré prednášky sú horor a totálne mimo realitu. Ale ak ťa baví marketing, reklama, písanie, fotenie a vôbec tvorba všeobecne a nemáš fóbiu z prezentovania sa, táto škola ti má určite čo ponúknuť. Ak chceš študovať právo, medicínu alebo jadrovú fyziku a chceš byť budúci Oppenheimer, tak si sem prihlášku neposielaj. Zo školy si určite neodnesieš spomienky na to ako tvrdo si sa musel učiť na skúšky, nie o tomto FMK vôbec nie je (dejiny filmu by som ale nepodceňoval), za to si ale odnesieš spomienky ako si pracoval na svojom prvom novinovom článku, ako si vyberal námet na video či fotku. Koľko námahy dá zorganizovať módnu prehliadku, vybaviť si reklamných partnerov a vôbec všetko čo s tým súvisí, ale aj koľko skúsenosti si odtiaľ odnesieš. Prajem veľa šťastia s výberom spomedzi tej ponuky samých najlepších, najprestížnejších a najperspektívnejších vysokých škôl čo tu na Slovensku  na jar kvetnú.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Polovojenská organizácia pýta peniaze na domobranu, končia na súkromnom účte

Výzvou na posielanie finančných príspevkov sa už zaoberá polícia.

KOMENTÁRE

Zmizne dôkaz o krytí Bašternáka?

Inšpekcia koná, akoby kryla ľudí, ktorí vlani zmarili raziu u developera.


Už ste čítali?